خانه » راهنمای مدیریت پروژه سئو

راهنمای مدیریت پروژه سئو

راهنمای مدیریت پروژه سئو

یکی از رایج ترین چالش ها نحوه مدیریت کارآمد چندین پروژه سئو است. در اینجا این من این مقاله را از سایت seoptimer ترجمه کرده‌ام تا به روشن شدن این موضوع کمک کند تا ببینیم دقیقا مدیریت پروژه سئو چیست و چگونه باید کارها را انجام داد.

seoptimer از مشارکت کارشناسان سئو زیر در احام بهترین راهکار بهره گرفته است تا نتایجح بهتری را نماش دهد.

مدیریت پروژه سئو چیست؟

مدیریت یک پروژه سئو شامل یک شعبده بازی بسیار جذابی است. برای آژانس ها، این کار بسیار دشوارتر می شود، زیرا این کار در چندین مشتری در مراحل و سطوح مختلف با پیچیدگی های فراوان انجام می شود.

هر چه پروژه های مشتری بیشتر باشد، افراد بیشتری درگیر می شوند. همه چیز می تواند خیلی سریع به سخت و بهم ریخته شود. به همین دلیل است که شما به یک چارچوب و فرآیند مدیریت پروژه سئو قوی نیاز دارید که سیستمی باشد.

هر پروژه سئوی معین ممکن است دارای حداکثر 8 قسمت باشد

 • سایت سئو داخلی
 • رفع مشکلات سئوی داخل صفحه (مانند سرعت سایت، لینک های شکسته و غیره)
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • توسعه مداوم برای ایجاد لینک
 • تجزیه و تحلیل بک لینک
 • تولید محتوا
 • اطلاع رسانی بلاگر/PR
 • بهینه سازی محتوای موجود

یک سیستم کاملاً مستند مقیاس آن را آسان می‌کند. (افزودن مشتریان بیشتر، پروژه‌های بیشتر) و به اندازه‌ای قوی است که می‌توانید اعضایی جدید به تیم اضافه کنید. یا اعضای تیم را به راحتی بدون بار آموزشی زیاد یا نیاز به ارتقاء مهارت‌ها تعویض کنید.

مستندسازی فرآیند مدیریت پروژه سئو

برخی از گزینه ها برای مستندسازی فرآیند مدیریت پروژه سئو عبارتند از:

 • ویکی/اینترانت داخلی
 • سند ساده MS Word یا Google Docs
 • مدیریت صفحات در ابزارهای مدیریت پروژه سئو

اگرچه ابزارها می‌توانند به شما کمک کنند تا تمام پروژه‌های سئوی خود را ساده مدیریت کنید. اما همچنان باید با یک پایه محکم از فرآیندها و یک سیستم کاملاً مستند برای نصب، اجرا و نگهداری پروژه‌های سئو در آژانس خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید : نحوه ایجاد نقشه راه سئو

چرا مدیریت پروژه سئو مهم است؟

اصول مدیریت پروژه سئو مانند مدیریت کلی پروژه است:

 • از ساختار رسمی پروژه استفاده کنید
 • محدوده، هدف و اهداف پروژه را تعریف کنید
 • نقش ها، مسئولیت ها و انتظارات را تعیین کنید
 • خطرات و موانع را شناسایی کنید
 • ارتباط دائمی را حفظ کنید
 • پیشرفت کاری راه اندازی کنید

“ارتباطات” موضوعی مهم که در ادامه هم به آن خواهیم پرداخت اما عنصر اساسی در همه رعایت کردن اصول و قوانین است. این چسب ها هستند که پروژه شما را در مسیر خود نگه می دارد و تضمین می کند که هیچ چیز از بین نمی رود (در ادامه بیشتر توضیح میدهیم).

ابزارهای مدیریت پروژه سئو می‌توانند به سیستم‌بندی ارتباطات کاری شما کمک کنند، اما شما همچنین به فرآیندهایی برای به‌روز نگه‌داشتن مشتریان و انتقال حس پیشرفت هفتگی/ماهانه به سمت اهداف نیاز دارید.

مدیریت تیم سئو شما

ساختار و مدیریت تیم سئو شما

راه های مختلفی برای ساختار تیم خود برای مدیریت پروژه سئو وجود دارد. همانطور که پروژه های مشتری بیشتری را انجام می دهید، گردش کار پیچیده تر می شود زیرا قطعات ذکر شده در بالا برای هر پروژه به چندین دسته تقسیم می شوند.

همانطور که در حال رشد هستید. وظایف پروژه را می توان به راحتی فراموش کرد. یا ضرب الاجل ها را از دست داد. اینجاست که دید پروژه مسئله ای کلیدی است تا اطمینان حاصل شود که همه اعضای تیم می توانند هر پروژه و همه وظایف فردی را ببینند.

جان لینکلن، مدیر عامل آژانس دیجیتال Ignite Visibility مستقر در سن دیگو، معتقد است که حفظ اندازه تیم به صورت کوچک و متوسط راهی است که باید انجام شود.

وقتی صحبت از ساختار تیم سئو به میان می‌آید، تعداد افراد زیادی در باید به صورت کاملا حساس در نظر گرفت

جان لینکلن، مدیر عامل سن دیگو

اندازه و ساختار تیم شما باید منعکس کننده تخصص شما برای تعداد پروژه هایی باشد که دارید. برای اکثر آژانس ها، اولین استخدام سئو آنها احتمالا یک مدیر سئو خواهد بود. این فرد وظیفه “اجرای” پروژه های SEO و تعریف فرآیندها و روش های آژانس را بر عهده خواهد داشت. ناگفته نماند که این استخدام بسیار مهم است زیرا آنها استانداردهایی را برای نحوه انجام کار سئو تعیین می کنند.

با گسترش تیم، معمولاً این مدیر SEO است که در تصمیم گیری برای استخدام های بعدی تأثیرگذار است. بنابراین چگونه مطمئن می شوید که بهترین مدیر سئوی ممکن را استخدام می کنید؟ کمی خنده دار است اما خود گوگل در این مورد نظر دارد:

آنها فرآیند 3 مرحله ای زیر را توصیه می کنند:

مصاحبه

در طول مصاحبه، به دقت به نحوه صحبت کاندید مورد نظر در مورد نحوه ایفای نقش خود گوش دهید، به عنوان مثال: آیا آنها بیش از حد روی رتبه بندی متمرکز هستند یا جامع تر هستند و در مورد اینکه چگونه SEO به دستیابی به اهداف تجاری کلی مشتریان کمک می کند صحبت کنید؟

گوگل توصیه می کند متخصصان سئو را استخدام کنید که ثابت کرده اند می توانند فعالیت ها و نتایج سئو را به ارزش ملموس کسب و کار مرتبط کنند. به طور کلی فقط رتبه بندی مهم نیست باید از نتایج آن ارزش افزوده‌ای برای شرکت در جریان باشد.

بررسی مرجع

مانند هر فرآیند استخدام، بررسی مراجع اجباری است. اما گوگل پیشنهاد می‌کند بعد از اینکه به اصول اولیه پرداختید، سعی کنید بفهمید که کاندید قبلای چگونه اطرافیان خود را راهنمایی می‌کرد (یعنی تیم، همتایان، مشتریان). آیا نتایج سئو آنها پایدار بود؟ تعادل بین اصلاحات کوتاه مدت آنها در مقابل استراتژی بلندمدت چگونه بود؟ آنها چقدر موفقیت آمیز بودند که SEO بخشی جدایی ناپذیر از کسب و کار مشتریانشان باشد؟

حسابرسی فنی

هیچ فرآیند استخدام SEO بدون درخواست از فرد استخدام شونده برای ارائه بررسی فنی کار SEO کامل نخواهد بود. این نوبت شماست که «مشتری» شوید و تجربه کنید که فرد استخدام شونده چگونه یک وب‌سایت را ارزیابی می‌کند و چگونه آنها درباره مسائل احتمالی، نکاتی برای بهینه‌سازی و زمینه‌های فرصت ارتباط برقرار می‌کنند.

با تفکرات و تصورات مشتری، از آنها بپرسید که چه قرار است چه سودی نسیب آنها شود. و ارزیابی کنید که چگونه پاسخ خود را به صور واضح می دهند و هر قطعه کار را به ارزش تجاری مرتبط می کنند. برای ارزیابی اولیه فنی یک چک لیست از وبسایت خود را به عنوان معمیار انتخاب برای فرد استخدام شونده در نظر بگیرید و با بررسی جامعتر میتوانید بین افرادی که قرار است استخدام شوند بالاترین فرد را انتخاب می‌کنید.

فرآیند مدیریت پروژه سئوی شما

تعریف فرآیند مدیریت پروژه سئوی شما

با تایسون هینز، مدیر عامل آژانس دیجیتالی کانادایی WebMarketers مصاحبه انجاشم شد. چندین پروژه سئو را برای مشتریان در تمام سطوح اجرا می کند.

“کلید مدیریت موفقیت آمیز چندین پروژه به طور همزمان، داشتن متدولوژی محکم و سیستم های مدیریت کار به خوبی اجرا شده است.”

تایسون هینز، مدیر عامل آژانس دیجیتالی کانادایی WebMarketers

تایسون WebMarketers را برای مدیریت چندین پروژه سئو توضیح داد. آژانس از یک فرآیند چهار مرحله ای استفاده می کند:

تحقیق/برنامه – در مرحله تحقیق، آنها به بررسی عمیق وب سایت مشتریان می پردازند. با استفاده از ابزارهای مختلف، محتوا، ساختار و عملکرد وب سایت و همچنین چشم انداز رقابتی را بررسی می کنند. آنها بهترین فرصت ها را با توجه به بودجه و اهداف تجاری مشتری شناسایی می کنند. و آن فرصت ها را به وظایفی تقسیم می کنند که در Workzone، نرم افزار مدیریت پروژه آنها قرار می گیرد. آنها دریافته‌اند که برنامه‌ریزی سه ماهه وظایف سئو در یک زمان بهترین است زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های بلندمدت‌تری را به طور مؤثرتری برنامه‌ریزی کنند و همچنین به آنها انعطاف‌پذیری برای تغییر مسیر در صورت لزوم می‌دهد.

اجرا – در مرحله دوم، آنها وظایف برنامه ریزی شده را انجام می دهند. به لطف تحقیقات و برنامه ریزی دقیق آنها، تیم SEO WebMarketers همیشه دید واضحی از آنچه باید در هر روز انجام شود دارد. چه این کار نوشتن مقالات وبلاگ، بهبود ساختار هدینگ، اجرای داده های ساختاریافته یا بهبود سرعت صفحه باشد، به تیم سئو آنها زمان داده می شود تا کارها را به درستی انجام دهند.

تجزیه و تحلیل – در مرحله تجزیه و تحلیل، آنها کار تکمیل شده و تأثیر آن را بر وب سایت مشتریان خود ارزیابی می کنند. در این مرحله، آنها از خود سؤالاتی می پرسند: «آیا پست وبلاگ ترافیک پیش بینی شده را هدایت می کند؟»، «توضیحات متا جدید چقدر در بهبود CTR مؤثر بوده است؟»، یا «چقدر توانستند زمان بارگذاری را پس از به حداقل رساندند. این مرحله تجزیه و تحلیل بسیار مهم است، زیرا بدون آن ممکن است پول مشتری از بین برود اگر به سادگی وظایف خود را بدون بررسی پیش ببرید.

تنظیم – هنگامی که آنها عملکرد طرح سئو را تجزیه و تحلیل کردند، می توانند تنظیمات لازم را برای بهبود نتایج و همچنین فرآیندهای کلی انجام دهند. تنظیمات به دلایل مختلفی انجام می شود. اگر چیزی بهتر از حد انتظار عمل می کند، ممکن است آن را دو برابر کرده و/یا در صورت امکان تکرار کنند.

بهبود مستمر چیزی است که هر آژانس بازاریابی باید برای آن تلاش کند. نه تنها به این دلیل که نتایج را برای مشتریان بهبود می بخشد، بلکه به این دلیل که آژانس ها را قادر می سازد تا فرآیندهای خود را اصلاح کنند، زمان تلف شده را حذف کنند و سودآورتر عمل کنند.

بیشتر بخوانید : اعتبار دامنه Domain Authority چیست، چرا به آن نیاز دارید

همه اینها را با ابزارهای مدیریت پروژه جمع آوری کنید

در حالی که تحقیق، اجرا، تجزیه و تحلیل و تنظیم یک راه عالی برای اطمینان از بهبود مستمر است. به تنهایی کافی نیست یک واقعیت برای بسیاری از آژانس ها این است که تعداد ساعات محدودی در هفته و همچنین تعداد محدودی از افراد روی انجام کار و تجزیه و تحلیل لازم برای استفاده از نظریه و عملی کردن آن وجود دارد. تیم تایسون بر یک ابزار مدیریت گردش کار تکیه دارد تا همه چیز را در یک مکان سازماندهی کند.

ما از Workzone استفاده می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که وظایف نه تنها برنامه‌ریزی شده و به فرد مناسب محول می‌شوند، بلکه همچنین حجم کاری گسترده و برنامه‌ریزی‌شده قبل از تاریخ صدور صورت‌حساب مشتریان ما تکمیل می‌شود.»

تیم تایسون

با استفاده از این نرم افزار، مدیران می توانند حجم کاری روزانه کارمندان را مشاهده کنند. مشکلات احتمالی را قبل از بروز آنها شناسایی کنند و مطمئن شوند که تمام پروژه های SEO در مسیر درست قرار دارند. مهم نیست که تعداد آنها چقدر باشد.

لورل میلتنر مدیر استراتژی دیجیتال در آژانس دیجیتالی مستقر در شیکاگو، Orbit Media Studios است و همچنین به شدت به فرآیندها و ابزارها برای مدیریت حجم کاری پروژه سئو آژانس متکی است.

فرآیند و مستندات به عناصر حیاتی برای مدیریت موفق پروژه سئو در Orbit تبدیل شده اند. برای ما مهم است که به مشتریان کمک کنیم بهبود عملکرد سئو را در سطح کلان (در سطح وب سایت) و میکرو (صفحه به صفحه و موضوعات کلیدی) پیگیری کنند. “

لورل میلتنر مدیر استراتژی دیجیتال است

برخلاف اکثر پروژه های وب سنتی که شروع و پایان می یابند یا تاریخ مشخصی دارند. اکثر پروژه های سئو در حال انجام هستند. مطمئناً، در شروع یک پروژه وظایف یکباره وجود دارد. اما فعالیت‌های ماهانه مانند ایجاد محتوا، توسعه و ایجاد پیوند، موارد مهمی در پیشبرد توسعه کاری هستند.

“چارچوب‌های گزارش‌دهی باید بخشی از فرآیند باشد، و همچنین مستند کردن آنچه انجام شده و چه زمانی انجام شده است. ما هر برنامه و پروژه‌ای را با این سوال شروع می‌کنیم که “در تلاش هستیم چه چیزی را انجام دهیم، و چگونه آن را دنبال کنیم؟”

لورل میلتنر مدیر استراتژی دیجیتال است

ابزارهای مدیریت پروژه سئو باید به شما کمک کند تا پیشرفت را هم در داخل با تیم خود و هم در خارج با مشتریان خود در ارتباط باشید. همانطور که لورل اشاره می کند، این سطح از گزارش دهی به مشتری به انتقال ارزشی که آژانس شما به کسب و کار مشتری ارائه می دهد کمک می کند.

مشکلات رایج و نحوه غلبه بر آنها

بدون فرآیند مستند

نه تنها هر پروژه را ناکارآمد و ناسازگار می کند، بلکه نداشتن فرآیند مستند به این معنی است که باید هر بار چرخ را دوباره اختراع کنید و گردش کار شما متکی به دانشی است که در ذهن افراد گیر کرده است.

راه حل: “منبع باز” دانش شما در آژانس شما باعث می شود هر کاری که انجام می دهید مقیاس پذیر باشد. هنگامی که فرآیندها مستند شدند، می توانید افراد بیشتری را برای یادگیری و اجرا مطابق با فرآیند خود همراه کنید. این تنها راه برای رشد کارآمد است زیرا پروژه‌های مشتری SEO بیشتری را وارد می‌کنید.

فرآیندهای مدیریت پروژه سئو

فرآیندهای مدیریت پروژه سئو می تواند به شما در سازماندهی کار به صورت داخلی کمک کند، اما آنها همچنین مزایای بزرگی برای کمک به ساختار پروژه و تعیین انتظارات با مشتری شما دارند. راه حل: انتظارات واضح را برای هر مرحله از پروژه پیاده سازی کنید و اگر بر اساس نقاط عطف کاری و چک لیست، صورتحساب می کنید، بازبینی ها و ساعات کاری را تعریف کنید.

عدم ارتباط

اهمیت ارتباط روشن و مداوم را نمی توان نادیده گرفت. بدون ارتباط خوب، کارایی از بین می‌رود که بر زمان‌بندی، بودجه، کیفیت تأثیر می‌گذارد و می‌تواند برای رابطه آژانس و مشتری مضر باشد. راه حل: برخی از مدیران پروژه می گویند چیزی به نام ارتباط بیش از حد وجود ندارد. استفاده از ابزار گردش کار مدیریت پروژه در زیر به خودکارسازی و هماهنگ کردن بیشتر ارتباطات در یک تیم کمک می‌کند تا همه بتوانند ببینند که بقیه روی چه چیزی کار می‌کنند و چگونه همه قسمت‌ها مرتبط هستند و در حال پیشرفت هستند.

مراحل بعدی

ما اصول مدیریت پروژه سئو را در این مقاله پوشش داده‌ایم و به سه متخصص سئو از آژانس‌های دیجیتال پیشرو در صنعت ارجاع داده‌ایم. حالا نوبت شماست که تئوری کار را عملی کنید. اگر فقط یک ایده را از این متخصصان بگیرید، آن اهمیت ارتباط است. هر فرآیند و روشی که در پروژه‌های سئوی خود به کار گرفته‌اند توسط ارتباطات داخلی و خارجی پشتیبانی می‌شود. ابزارهای گردش کار قطعا به برقراری این ارتباط کمک خواهند کرد.

همچنین برای تشریح نحوه انجام کارها و مراحل انجام شده برای هر کار، به اسناد محکمی نیاز دارید. این به شما کمک می کند تا خدمات خود را با مشتریان بیشتری افزایش دهید. شما باید وابستگی به افراد و منابع را از بین ببرید. اگر این کار را انجام ندهید، در جریان کارتان شروع به از دست دادن کارایی در کارتان می‌کنید.

اما اگر تمرین‌کنندگان ماهری در تیم خود نداشته باشید، همه موارد فوق بی‌اهمیت هستند. با ارزش ترین دارایی در آژانس شما افراد شما هستند. استخدام بهترین ها از روز اول به شما کمک می کند تا برای موفقیت آماده شوید!

ابزارهای محبوب برای مدیریت پروژه سئو

با توجه به تحریم هایی که در ایران عزیزمان وجود دارد ولی با این حال تعدادی از ابزارهای مدیرت پروژه سئو را معرفی میکنیم. همچنین برای دانلود فایل اکسل نمونه فایل مدیریت پروژه سئو میتوایند به سایت اصلی seoptimer مراجعه فرمایید.

Trello

Asana

Workzone

Linkio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی وبسایت


دیاکو عزیزی نیم‌رخ

درباره‌ی نویسنده


دسته‌بندی‌های محبوب


پیوندهای مفید

لینک‌هایی که مفید یافتم و می‌خواهم به اشتراک بگذارم.


دانلود رایگان کتاب هوش مصنوعی مولد چیست؟