بروزرسانی گوگل مارس 2024 گوگل بازی را تغییر می‌دهد و بسیاری از سایت‌ها که تحت تأثیر تغییرات الگوریتمی قرار گرفته‌اند از جستجوی Google حذف شده‌اند.

بروزرسانی اصلی گوگل در ماه مارس 2024 یک تغییر بزرگ در صنعت سئو ایجاد می کند. این به‌روزرسانی بزرگ ممکن است مانند به‌روزرسانی‌های پاندا و پنگوئن، وب را به کل تحت تاثیر قرار دهد. البته بیشتر شبیه این است که گوگل جارو را در دست گرفته و قرار است خانه تکانی کند.

تأثیر آن بسیار زیاد و گسترده خواهد بود. و کم کم در سایت‌ها بری بسیاری از افراد خود را نشان می‌دهد.

برای جلوگیری از جریمه شدن و حفظ جایگاه خوب خود در نتایج جستجو، چند نکته را جدی بگیرید.

گوگل به طور کامل وب سایت ها را فهرست بندی (de indexing) می کند

تصور کنید که سایت خود را در گوگل جستجو می‌کنید و می بینید که وب سایت شما از نتایج جستجوی گوگل حذف شده است. این دقیقاً همان چیزی است که پس از به‌روزرسانی مارس 2024 برای بسیاری از وب‌سایت‌ها اتفاق افتاد.

گوگل در اطلاعیه 5 مارس خود بر هدف خود برای کاهش محتوای غیرمفید، نامربوط و غیراصلی از نتایج جستجو تاکید کرد.

این پاکسازی وعده حذف تا 40٪ از وب سایت های با کیفیت پایین را می دهد که اطلاعات بی فایده و تجربه کاربری ضعیفی را ارائه می دهند. صفحاتی که فقط برای مطابقت با عبارت های جستجوی خاص ایجاد شده اند.

وب سایت هایی که دستورالعمل های گوگل را نقض می کنند یا از تاکتیک های مشکوک سئو استفاده می کنند نه تنها جریمه می شوند بلکه به طور کامل هم از نتایج جستجو و هم از فهرست حذف می شوند.

نکته قابل توجه در مورد این بروزرسانی گوگل این است که جریمه ها سخت و سریع بودند و صاحبان سایت‌ها در تلاش برای یافتن پاسخ بودند.

برای بررسی اینکه آیا سایت شما تحت تاثیر بروزرسانی گوگل قرار گرفته است. با تایپ “site:yourwebsite.com” وب سایت خود را در گوگل جستجو کنید. ببینید آیا در نتایج جستجو نشان داده می شوید یا خیر.

توجه به این نکته مهم است که سایت‌هایی که تحت تأثیر به‌روزرسانی اصلی مارس 2024 یا به‌روزرسانی هرزنامه قرار گرفته‌اند، البته «از طریق نمایشگر اقدام دستی کنسول جستجوی Google از کاهش رتبه مطلع نمی‌شوند.به‌روزرسانی‌های الگوریتمی خودکار هستند و وقتی یک سایت تحت تأثیر منفی (یا مثبت) یک به‌روزرسانی الگوریتم قرار می‌گیرد، Google مالک سایت را مطلع نمی‌کند.».

وب سایت هایی که از بروزرسانی قبلی گوگل جان سالم به در برده اند مصون نیستند

وب سایت های قدیمی تر نیز در امان نخواهند بود. آنهایی که توسط به‌روزرسانی‌های قبلی الگوریتم دست نخورده بودند، اکنون با عواقبی نیز روبرو هستند.

برخی با تشوق افراد که سایت های با کیفیت پایین داشتند. سعی دارند تا دوباره سیستم خود را راه اندازی و دوباره شروع به فعالیت کنند. اما چالش هایی وجود دارد ولی چاره ای جز تغییر راهکار و ادمه دادن در مسیر درست نیست.

در یک بحث در گروه خصوصی Affiliate SEO Mastermind، یکی از اعضا تجربه تاسف بار ناشری را که کل شبکه اش از هم پاشیده است به اشتراک گذاشت.

طبق این پست، هشت سایت تحت تأثیر ناشر، که همگی در دو سال گذشته تأسیس شده‌اند، موضوعات مختلف مختلفی را پوشش می‌دهند. نویسنده تاکید کرد که محتوا در درجه اول توسط انسان و با حداقل کمک هوش مصنوعی نوشته شده است.

هر هشت وب‌سایت در حال حاضر ترافیک صفر را نشان می‌دهند.

این جایی است که E-E-A-T ممکن است یک عامل مهم داشته باشد.

گستره وسیعی از موضوعاتی که این سایت‌ها پوشش داده‌اند نشان‌دهنده کمبود دانش موضوعی عمیق – تجربه و تخصص – است که Google هنگام رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در اولویت قرار می‌دهد.

حتی سایت های کوچک که با کمک هوش مصنوعی محتوا تولید کرده‌اند نیز تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

یک پیشرفت جالب این است که چگونه سایت‌های کوچک که با هوش مصنوعی محتوا تولید کرده‌اند. مورد بررسی قرار گرفته‌اند. توانایی گوگل برای شناسایی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی بهبود یافته و منجر به جریمه هایی حتی برای سایت های کوچکتر نیز شده است.

این نکته بسیار مهم است که گوگل به دنبال محتوای هوش مصنوعی نیست. چیزی که گوگل می خواهد از نتایج جستجوی خود پاک کند، محتوای بی فایده، تکراری و غیراصلی و غیر اصولی است. چه توسط انسان نوشته شده باشد یا هوش مصنوعی یا هر دو.

هدف آخرین بروزرسانی گوگل حذف وب سایت های بدی است که هیچ کار، خدمات یا محتوای مفیدی برای مردم تولید و منتشر نمی‌کنند. و در عین حال وب سایت های خوب با محتوای ارزشمند را به بالاترین سطح می آورند.

این یک زنگ هشدار برای صاحبان وب سایت است که فکر می کردند میراثی که در گذشته داشته‌اند آنها را ایمن نگه می دارد. این دوباره ثابت می کند که سازگاری کلید بقا در دنیای دیجیتال است.

اگر یکی از این دامنه‌های قدیمی‌تر و کوچک‌تر را مدیریت می‌کنید، هنوز نگران نباشید. با انجام ممیزی جامع سایت شروع کنید و بلافاصله این مشکلات را برطرف کنید.

کیفیت بر کمیت برتری دارد

تاکید گوگل همیشه بر اصالت و ارزش برای خواننده بوده است. وب‌سایت‌هایی که حذف می‌شدند، اغلب به شدت به محتوای بی‌کیفیت یا تکراری متکی بودند.

برای مبارزه با این مشکل، بهبود E-E-A-T ضروری است. اصول E-E-A-T به گوگل و مهمتر از آن به خوانندگان شما نشان می دهد. که شما مرجعی هستید که ارزش شنیدن دارد. این شامل استناد به منابع معتبر شما و به نمایش گذاشتن تخصص نویسنده در سایت شما می شود.

تجربه کاربری (UX) نیز با آخرین تغییرات الگوریتم در مرکز توجه قرار می گیرد. سایت شما باید خوب به نظر برسد و برای بازدیدکنندگان آسان و شهودی باشد. وب سایت هایی که به جای اصول طراحی UX جامع بر روی بهینه سازی کلمات کلیدی تمرکز کنند جریمه خواهند شد.

پس این مودر را هم در نظر بگیرید که طراحیو بهینه سازی بهتر وبسایت کمی بیش از بهینه سازی کلمات کلیدی ارجحیت دارد.

توجه به سرعت صفحه، سازگاری با تلفن همراه به حفظ تعامل طولانی‌تر کاربران کمک می‌کند و سیگنال‌های مثبتی را به SEO ارسال می‌کند.

به یاد داشته باشید، با انجام این تنظیمات، شما فقط با موتورهای جستجو خوب کار نمی کنید. شما در حال ساختن فضای آنلاین بهتری برای همه کسانی هستید که از سایت شما بازدید می کنند.

سازگاری یا عقب ماندن

تعداد زیادی از وب‌سایت‌های غیر نمایه‌شده یا de-indexed توسط جامعه بازاریابی جستجو، برنامه گوگل، برای اعمال تغییرات عمده در سیستم‌های رتبه‌بندی خود را تأیید می‌کند.

الگوهای وب سایت های تحت تأثیر رویدادهای الگوریتمی را مطالعه کنید تا روندهای رایج را شناسایی کنید. تا بتوانید نقاط ضعف وب سایت خود را کشف کنید و استراتژی های خود را مجدداً تنظیم کنید.

  • بر کیفیت محتوا تمرکز کنید.
  • بهبود تجربه کاربری
  • حسابرسی یا auditing سایت خود را شروع کنید و تغییراتی ایجاد کنید.

مسیر پیش رو ممکن است سخت و چالشی به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید، هر قدم به سمت بهبود، یک قدم با جهنم گوگل فاصله دارد.

دسته بندی شده در: