خانه » بهینه‌سازی گوگل دیسکاور: راهنمای کامل

بهینه‌سازی گوگل دیسکاور: راهنمای کامل

بهینه‌سازی گوگل دیسکاور

با بالا بردن کیفیت محتوا و رفع مشکلات در وبسایت و محتوای‌های خود در گوگل دیسکاور (Google Discover) حضوری قوی داشته باشید.

یک منبع بسیار مهم برای منتشر کنندگان محتوا است. از طریق برنامه موبایل گوگل و صفحه اصلی جستجوی موبایلی در دسترس است. فوق العاده جذاب که برای کاربران این قابلیت را دارد تا محتواهای مرتبط با آنچه که در نظر دارند را به نمایش می‌گذارد.

گوگل دیسکاور یکی از سریع‌ترین منابع رشد ترافیک برای وبسایت‌های خبری و وبلاگی است و برخی از انتشاردهندگان اعلام کرده‌اند که ترافیک دیسکاور آنها بیشتر از ترافیک جستجوی طبیعی است.

محتوای شما اگر سازگار با پیشنهادات کاربران گوگل باشد قطعا ترافیک و شانس افزایش حضور وب سایت شما در این پلتفرم نیز افزایش پیدا می‌کند. این نیاز به کمی توضیح منطقی تر دارد که در ادامه آن را توضیح میدهم.

گوگل دیسکاور چیست؟

گوگل دیسکاور یک خوراک یا (feed) شخصی‌سازی شده از محتواست که در دستگاه‌های موبایل نمایش داده می‌شود. که شامل محتواهای خبری، ویدیوها و تصاویر است.

نحوه نمایش انها در دیسکاور گوگل به این شکل است که با توجه به رفتار و علاقه هر کاربر موضوعات سفارشی شده‌اند.

این ویژگی تقریبا شبیه سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی که به کاربران در TikTok یا Instagram Reels ارائه می‌شود. این روشی است که بر اساس داده‌های سفارشی‌شده جمع‌آوری‌شده توسط پلتفرم، محتوای تازه و مرتبط را به طور فعال به کاربران ارائه می‌دهد.

گوگل دیسکاور از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل داده‌های کاربر و تعیین موضوعات و نوع محتوایی که کاربر احتمالاً با آن درگیر خواهد شد، استفاده می‌کند.

دیسکاور چگونه کار می‌کند؟

از اطلاعات کاربر که شامل تاریخچه مرور وب، موقعیت های جغرافیایی، تاریخچه جستجو، استفاده از برنامه‌ها و سایر دادها استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند خوراک یا (feed) خود را با انتخاب موضوعات که به آن علاقه دارند تنظیم و سفارشی سازی کنند.

محتوای متنوعی که توسط گوگل دیسکاور نمایش داده می‌شود، شامل:

  • مقالات خبری که از منابع قابل اعتماد و مستند گردآوری شده است
  • محتوای ویدیویی از پلتفرم‌های مختلف، به ویژه یوتیوب، در موضوعاتی که با علاقه‌های کاربران همخوانی دارند.
  • مقالاتی با موضوعات متنوع در حوزه‌هایی مانند سبک زندگی، فناوری، سفر و سلامت.
  • تصاویر و اینفوگرافیک‌که اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهند.
  • بررسی‌ها و پیشنهاداتی برای محصولات در دسته‌هایی مانند فناوری، مد و وسایل خانه.
  • تبلیغات پردازش شده که کابران آن را دنبال کرده اند.

در نهایت، خوراک گوگل دیسکاور یک کاربر نشان دهنده علایق و فعالیت‌های گذشته‌ است. با تأکید بیشتر بر سرگرمی، ورزش و فعالیت‌های متنوع.

کاربران می‌توانند خوراک خود را مستقیماً با دنبال کردن یا عدم دنبال کردن موضوعات خاص، با تنظیم گزینه‌های “show less” یا “show more” و انتخاب مخفی کردن محتوا از انتشاردهندگان خاص شکل دهند.

بهینه سازی برای گوگل دیسکاور

بهینه‌سازی محتوای خود برای گوگل دیسکاور می‌تواند تأثیر قابل توجهی در حضور آنلاین و موفقیت کلی شما داشته باشد.

افزایش بازدید و ترافیک

گوگل دیسکاور روزانه به میلیون‌ها کاربر دسترسی می‌دهد و ارائه محتوای شما می‌تواند باعث افزایش قابل توجهی ترافیک به وبسایت شما شود.

افزایش تجربه کاربری

از آنجا که محتوا در گوگل دیسکاور شخصی سازی می‌شود. احتمالاً با کاربران هماهنگی بیشتری داشته باشد که منجر به تعاملات بالاتر با سایت شما می‌شود. همچنین، با امکان دنبال کردن انتشارات خاص، می‌تواند به بازدیدکنندگان این اعتماد را بدهد که دوباره به وبسایت سر بزنند.

تأثیر بالقوه بر برندینگ و رشد جامعه هدف

قرار گرفتن در گوگل دیسکاور، افزایش بازدید و اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد. با اینکه کاربران به طور مکرر با محتوای شما روبرو می‌شوند. اعتماد، وفاداری و جمعیت رو به رشدی را که می‌تواند به توسعه برند شما کمک کند، برقرار می‌کنند.

بهینه‌سازی محتوا برای گوگل دیسکاور

برای بهینه‌سازی محتوای خود برای گوگل دیسکاور، به تولید محتوای با کیفیت بالا و جذاب که با علایق جامعه هدف شما هماهنگ باشد، تمرکز کنید.

بین بهینه سازی برای گوگل دیسکاور و یا جستجوی معمول موتور جستجو این است که از هدف گیری در سوالات کاربران و تمرکز به علایق آنها خواهد بود.

گوگل دیسکاور تأکید دارد که محتواهایی را ارائه دهد که با علایق کاربران هماهنگ باشد، بدون اینکه به مرور کاربر یا نیاز صریحش توجه کند. در زیر چند راهنمایی برای بهینه‌سازی محتوایتان آمده است.

تمرکز بر کیفیت و ارتباط با علایق کاربران

محتوای خود را بر اساس علایق و ترجیحات جامعه هدف خود سفارشی سازی کنید. با استفاده از داده‌های تاریخی، استراتژی خود را بهبود بخشید. رفتار و روند کاربران را تحلیل کنید تا بفهمید کدام موضوعات بیشترین تأثیر را دارند.

محتوای شما باید به‌روز و مرتبط باشد و همچنین توجه کاربران را به خود جلب کند. هدف شما ارائه محتواهای ارزشمند، حل مشکلات یا سرگرم کردن مخاطبانتان باشد.

ایجاد محتوای کاربردی، قابل اعتماد

دستورالعمل‌های گوگل برای دیسکاور به طور صریح نوع محتوایی که احتمالاً در فید دیسکاور کاربران نمایش داده می‌شود را تعریف می‌کند. محتوای کاربردی، قابل اعتماد و متمرکز بر کاربران به صفحاتی اشاره دارد که “اصولاً برای بهره‌مندی از مردم و نه به‌دست آوردن رتبه در موتورهای جستجو” ایجاد می‌شوند و اصول E-E-A-T را رعایت می‌کنند.

سوالاتی که گوگل توصیه می‌کند، ممکن است به شما بیشتر کمک کند:

  • آیا محتوا اطلاعات اصلی، گزارش، تحقیق یا تجزیه و تحلیل ارائه می‌دهد؟
  • آیا محتوا، اطلاعات را به گونه‌ای ارائه می‌دهد که مایل به اعتماد به آن شوید؟ مانند منابع قابل اعتماد، شواهدی از تخصص مربوطه، اطلاعاتی درباره نویسنده یا سایتی که آن را منتشر می‌کند. به عنوان مثال، از طریق لینک به صفحه نویسنده یا صفحه «درباره» سایت.
  • آیا محتوا برای کاربران شما مفید است؟

بهینه‌سازی عناوین

عناوین جذابی بنویسید که کاربران را ترغیب به کلیک و بررسی بیشتر محتوای شما کند.

از مطالبی جذاب، اعداد/آمار یا طرح سؤال استفاده کنید تا علاقه کاربران را جلب کنید. استفاده از عنوان‌هایی برای جلب کلیک خودداری کنید. زیرا این با دستورالعمل‌های گوگل دیسکاور متضاد است.

تصاویر جذاب و قابل درک

از تصاویر و ویدئو های جذاب بصری برای بهبود ارائه محتوای خود استفاده کنید. تصاویر با رزولوشن بالا و ویدیوهای جذاب می‌توانند به طور قابل توجهی مشارکت و نگهداری کاربر را افزایش دهند و برای ظاهر شدن در رابط کاربری گوگل دیسکاور بسیار مهم هستند.

استفاده از تصاویر بزرگ با عرض حداقل ۱۲۰۰ پیکسل و فعال‌سازی تنظیمات max-image-preview:large احتمالاً باعث ایجاد بازدید از دیسکاور می‌شود. از استفاده از لوگوی سایت خود به عنوان تصویر خودداری کنید.

توازن بین محتوای دائمی و به‌روز

محتوای دائمی قابلیت داشتن ارتباط بلندمدت را دارد و اگر به طور منظم بازنگری شود، همچنان ارزشمند خواهد بود.

با امکانات الگوریتمی خود، گوگل دیسکاور تمایل دارد اخبار به‌روز و مطالب مرتبط با رویدادهای فعلی و موضوعات پرطرفدار را نمایش دهد.

نشان دادن تخصص و افزایش اعتبار

تخصص و اعتبار خود را در زمینه خود نشان داده و با ارائه تحلیلی عمیقتر از اطلاعات سطحی، در گوگل دیسکاور دیده شوید.

مستندات و مدارک قابل استنادی ارائه دهید. سعی کنید محتوای شما از دیگران متمایز باشد

بهینه سازی محتوا برای گوگل دیسکاور
بهینه سازی محتوا برای گوگل دیسکاور

بهینه‌سازی‌های فنی برای گوگل دیسکاور

برای افزایش شانس دیده شدن در Google Discover، حتماً به جزئیات فنی بهینه‌سازی SEO توجه کنید. می‌تواند دید بهتر و عملکرد شما را بهبود بخشد. در ادامه، چندین استراتژی کلیدی برای در نظر گرفتن را معرفی می‌کنیم:

استفاده از داده‌های ساختاری

از نشانه‌گذاری ساختاری استفاده کنید تا اطلاعات و زمینه‌ای اضافی درباره محتوای خود ارائه دهید. انواع داده‌های ساختاری مانند مقاله، مقاله خبری، ویدئویی (VideoObject) و بردکرامب (Breadcrumb) می‌توانند به گوگل در درک بهتر محتوای شما کمک کنند و تخصص شما را نشان دهند.

دستورالعمل‌های گوگل را برای پیاده‌سازی داده‌های ساختاری رعایت کنید. مطمئن شوید نشانه‌گذاری (schema)  شما به درستی قالب‌بندی شده است. نشانه‌گذاری خود را اعتبارسنجی کرده و هرگونه خطا را برطرف کنید.

بهینه‌سازی برای کاربران موبایل

گوگل دیسکاور (Google Discover) در اغلب موارد هنوز به دستگاه‌های موبایل محدود است، بهینه‌سازی محتوا و وبسایت خود برای پلت‌فرم‌های گوگل بهینه‌سازی کنید.

طراحی وبسایت رسپانسیو (Responsive) بهترین روش برای ارائه تجربه‌ای بهتر خواهد بود. به ویژه موبایل که شامل ترافیک وب بیشتر می‌شود. برای کاهش زمان بارگیزی تصاویر، کدها و منابع را بهینه‌سازی کنید. مطمئن شوید که وبسایت شما در دستگاه‌های موبایل عملکرد خوبی دارد.

محتوای خود را با توجه به کاربران موبایل طراحی کنید. از عنوانی واضح، مطالب خلاصه و پاراگراف‌های مختصر برای خوانایی آسانتر در صفحات کوچک استفاده کنید.

بهبود سرعت بارگیری صفحه

فایل‌های تصویر بزرگ سرعت بارگیری صفحه شما را کاهش می‌دهند. برای بهبود عملکرد سرعت سایت، تصاویر خود را بهینه‌سازی کنید، با فشرده‌سازی آنها و همچنین استفاده از فرمت‌های تصویری مدرن مانند WebP و حفظ کیفیت رفتن به گوگل دیسکاور احتمال بیشتری خواهد داشت.

علاوه بر این، برای شناسایی و رفع مشکلات، باید بررسی‌های منظمی روی وبسایت خود انجام دهید. آیا پلاگین‌های قدیمی، اسکریپت‌های غیرضروری یا عناصر دیگری وجود دارند که سرعت و کارایی سایت شما را مختل کند.

بیشتر بخوانید : 12 مورد از تنظیمات سایت وردپرس که برای سئوی شما مهم است

اندازه‌گیری و تحلیل داده‌ها

موثرترین روش برای نظارت بر ترافیک گوگل دیسکاور (Google Discover) استفاده از Google Search Console (GSC) است. در داخل Search Console، می‌توانید ترافیک روزانه وبسایت خود را که از Google Discover دریافت، مشاهده و با ترافیک تولید شده از جستجوی گوگل مقایسه کنید.

استفاده از GSC برای موارد زیر :

دسترسی به گزارش عملکرد Discover: در سرچ کنسول گوگل، به گزارش عملکرد دیسکاور بروید تا عملکرد محتوای خود در را بررسی کنید. در اینجا می‌توانید داده‌های خود را به گروه‌ها تقسیم، فیلتر کنید و آنها را مقایسه کنید. به‌خاطر داشته باشید که ویژگی شما باید حداقل تعداد نمایش در Discover را دریافت کند تا ظاهر شود.

نظارت بر شاخص‌های کلیدی: شاخص‌هایی مانند کلیک‌ها، نمایش‌ها، میانگین نرخ کلیک (CTR) و انواع محتوا که بیشترین درگیری را دارند را بررسی کنید.

رصد روند ترافیک: تغییرات ترافیک در طول زمان را مشاهده کنید تا عملکرد محتوای خود در گوگل دیسکاور را ببینید و الگوها را شناسایی کنید.

به طور منظم داده‌های خود را بررسی کنید. با ارزیابی رفتار مخاطبان، مانند مشاهده مقالاتی که بیشترین بازدید را در گوگل دیسکاور دریافت می‌کنند، بهبود بخشید.

گوگل دیسکاور (Google Discover) برای برند

Google Discover یک راه بی‌نظیر برای ناشران به منظور افزایش دسترسی کاربران به محتوای خودشان است.

با بهینه‌سازی منظم و تمرکز بر ایجاد محتوای جذاب و مرتبط، می‌توانید توجه کاربران زیادی را جلب کنید.

با پیش‌بینی روندها، رعایت دستورالعمل‌های Discover و تمرکز قوی بر تجربه کاربری، محتوای شما را برای ورود به گوگل دیسکاور آماده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی وبسایت


دیاکو عزیزی نیم‌رخ

درباره‌ی نویسنده


دسته‌بندی‌های محبوب


پیوندهای مفید

لینک‌هایی که مفید یافتم و می‌خواهم به اشتراک بگذارم.


دانلود رایگان کتاب هوش مصنوعی مولد چیست؟