دیاکو عزیزی

تنظیمات سایت وردپرس

12 مورد از تنظیمات سایت وردپرس که برای سئوی شما مهم است

اگر می‌خوهید وبسایت شما از لحاظ رنک و ترافیک بهتر باشد باید مواردی رو رعایت کنید که حتما سایت وردپرسی شما به آن نیاز دارد.

وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوای جذابی است که کاملا SEO-friendly است. اگر سایت وردپرسی دارید باید یک سری تنظیمات را برای بهتر کردن سئوی وبسایت وردپرس خود انجام دهید. ولی اگر مراقب نباشید ممکن است به سایت خود صدمه بزنید.

تنظیمات سئو سایت وردپرس

در زیر مواردی را بیان می‌کنیم برای سئو سایت وردپرسی لازم است که اجرا کنید.

تنظیمات خانه و نوشته‌ها سایت وردپرس

یکی از موارد مهم و اولیه در تنظیمات سایت وردپرسی مشخص کردن صفحه اصلی و قسمت بلاگ یا نوشته ها است. این ممکن است موضوع کوچکی باشد ولی مهم است . پس لازم است که به قسمت تنظمیات رفته و خواندن رو بزنید و صفحه اصلی یا خانه و قسمت نوشته های خود را انتخاب کنید.

به صورت پیش فرض بر روی  آخرین نوشته‌های شما فعال است و باید یک برگه یکتا (از پایین برگزینید)را انتخاب کنید و صفحه اصلی خودتون و نوشته ها را انتخاب نمایید.

تنظیمات سایت وردپرس برای سئو قسمت نوشته ها و صفحه اصلی

تنظیمات لینک‌ها

وقتی که تنظیمات نوشته های خودتان را انتخاب کردید اولین چیزی که نیاز دارید ساختار لینک های سایت است. ساختار لینک‌های شما برای کراول و ایندکس شدن از طرف موتور‌های جستجو مهم است و باید user-friendly نیز باشند.

در قسمت پیوند‌های یکتای سایت وردپرسی خود چند گزینه وجود دارد که می‌توانید ساختار لینک‌های خود را انتخاب نمایید. شما میتوانید بسته به سیستم کاری مورد نظر خود ساختار لینک‌ها را تغییر دهید اما پیشنهاد من قرار گیری بر روی نام نوشته است.

تنظیمات سایت وردپرس برای سئو قسمت پیوند‌های یکتا

سایت‌مپ

سایت مپ داینامیک یک‌یاز مهمترین قسمت های هر وبسایتی است. به موتور‌های جستجو کمک میکند سایت را ایندکس و کار را برای کاربران برای پیدا کردن لینک درست راحت‌تر کند.

خوب اگر سایت مپ شما داینامیک نباشد یعنی به صورت دستی سایت مپ رو داشته باشید کار شما برای بروز رسانی سختر خواهد شد بیشتر پلاگین‌ها به صورت اتوماتیک سایت‌مپ را ایجاد و بروز رسانی می‌کنند پس نیازی نیست که به صورت دستی آن را تولید کنید.

بهینه سازی عکس و تصاویر

برای بالابردن سرعت سایت نیاز هست که تصاویر خود را بهینه سازی کنید. قطعا فواید بهینه سازی تصاویر برای سئو بسیار زیاد است. بالا بردن سرعت وبسایت یکی از آن موارد است.

راههای مختلفی برای بهینه سازی عکس وجود دارد که یکی از این موارد استفاده از پلاگین است. بسیاری از پلاگین های وردپرس به صورت اتوماتیک عکس‌های شما را بهینه می‌کنند.

البته در دو نخسه تجاری و رایگان موجود است که پیشنهاد ما استفاده از افزونهای لایسنس دار و نسخه پرو است که میتوانید خریداری و از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : بروزرسانی محتوای قدیمی برای بهتر کردن سئو سایت

تنظیمات عنوان و توضیحات صفحات

بسیازی از پلاگین های سئو مانند یواست و رنک‌مث به صورت اتوماتیک عنوان و توضیحات سایت را قرار میدهند. این پلاگین ها در بسیاری از موارد به کمک افراد می‌آیند و سئو وبسایت آنها را تا حد زیادی بهینه می‌کنند.

در عکس زیر که ببینید من از یواست سئو استفاده کرده‌ام و میتوانید به راحتی تنظیمات کلی خود را در قسمت مثلا نوشته ها انجام دهید.

تنظیمات سایت وردپرس برای سئو و تنظیمات توضیحات و صفحات

محافظت از سئو با تنظیمات امنیتی وردپرس

محافظت از وبسایت وردپرسی بسیار مهم است. وبسایت شما وقتی تبدیل به یک فروشگاه و یا فروش خدمات می‌شود و به درگاههای بانکی متصل می‌شود.

اگر امن نباشد قطعا با عواقت جبران ناپذیری مواجه خواهید شد. گوگل نیز اگر وبسایت آلوده به ویروس باشد قطعا وبسایت شما را پنالتی می‌کند. اگر وبسایت شما امنیت نداشته باشد. قطعا هم مشتریان خودتان را ازدست می‌دهید و هم از نتایج جستجو خارج می‌شود.

غیر فعال کردن کامنت‌ها

در حالی که کامنتها مطمنان تاثیر بسزایی در سئو وبسایت دارد. امنا بدون شک ریسک امنیتی بالایی هم خواهد داشت. بسیاری از اسپمرها از کامنت ها برای جا انداختن لینک‌های خود در کامنتها استفاده می‌کنند.

هکر ها میتوانند از طریق SQL injections و XSS در فرم های وب سایت شما حمله کنند. اگر انتخاب می‌کنید که از کامنت ها استفاده کنید پس حتما راههای دستیابی به ارسال اسپم به وبسایت خود را ببنید.

شما می‌توانید کامنتها را غیر فعال کنید فقط کافی است مانند شکل زیر عمل کنید.

تنظیمات سایت وردپرس برای سئو و حذف کامنت در وردپرس

غیر فعال کردن و حذف XML-RPC

یکی از آسیب پذیر بودن سایت های وردپرسی همین داشتن فایل XML-RPC است. میتوانید آن را غیر فعال و یا از وب سایت خود حذف نمایید.

با این حال یک هدف بسیار مناسب برای هکرها خواهد بود که میتوانند با دسترسی به قسمت لاگین یا حذف فایل ها و نصب بدافزارهای کل سایت شما را به چالش بکشند. یک راه بسیار ساده برای محافظت از وبسایت خود در برار این حملات وجود دارد.

 • اگر در سایت وردپرسی خود نگران حملات  brute force هستین آن را غیر فعال نمایید.
 • از طریق نصب پلاگین به نام remove xmlrpc
 • اضافه کردن کد :add_filter(‘xmlrpc_enabled’, ‘__return_false’); در قالب function.,php
 • اضافه کردن کد زیر در .htaccess
  # Block WordPress xmlrpc.php requests
  <Files xmlrpc.php>
  order deny,allow
  deny from all
  </Files>

سطح دسترسی کاربران

در وردپرس باید سطوح خود را برای کاربران و نویسندگان و ویرایشگران تعریف کنید. و باید به صورت دقیق نیز این مورد انجام شود.

تنظیمات مربوط به سایت وردپرس هم در قسمت کاربران و هم به صورت دریافت افزونه و نصب و راه اندازی آن در سایت موجود است. تنظمیات خود را در این مورد با حساسیت دنبال کنید چون بسیار مهم است. هم از لحاظ امنتی و هم از لحاظ استفاده کاربران از سایت

استفاده از پسورد قوی با 2FA

داشتن رمزهای ایمن و فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای (2FA) راه های موثری برای سخت تر کردن هک سایت وردپرس است.

اگر یک هکر به رمز عبور شما دسترسی پیدا کند، فعال کردن 2FA می تواند به عنوان روشی دیگر برای جلوگیری از دسترسی هکرها به سایت شما کمک کند.

بسیاری از پلاگین های امنیتی تنظیمات 2FA را ارائه می دهند.

محدودیت تلاش برای ورود به سیستم

حمله brute force زمانی اتفاق می افتد که هکر سعی می کند رمز عبور کاربر را با وارد کردن مکرر ترکیبات مختلف کاراکترها حدس بزند. یکی از راه های جلوگیری از حملات brute force این است که سایت وردپرس خود را برای محدود کردن تلاش برای ورود پیکربندی کنید.

این اقدام امنیتی آدرس IP مهاجم را پس از تعداد معینی تلاش ناموفق برای ورود مسدود می کند و دسترسی آنها به سایت شما را دشوارتر می کند.

با استفاده از افزونه هایی نظیر limit login attempts میتوانید این کار را انجام دهید.

بروزرسانی خودکار

متأسفانه، بسیاری نمی دانند که افزونه های آنها می تواند یک خطر امنیتی باشد. اگر یک افزونه قدیمی باشد، ممکن است در برابر سوء استفاده های شناخته شده آسیب پذیر باشد. به همین دلیل بروز رسانی خودکار افقزونه‌ها یک امر حیایتی است.

بیشتر بخوانید : افزونه بک‌آپ وردپرس UpdraftPlus

بک‌آپ های منظم

یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از سایت شما این است که از پشتیبان‌گیری روزانه خود اطمینان حاصل کنید. اگر سایت شما هک شد یا هر گونه نقض امنیتی دیگری داشت، می توانید آن را بازیابی کنید.

در حالی که بسیاری از افزونه ها این سرویس را ارائه می دهند، اغلب بهترین کار این است که یک هاست وردپرس برای مدیریت پشتیبان گیری پیدا کنید. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که از پشتیبان گیری شما به طور منظم انجام می شود.

اشتراک گذاری مقاله در :

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
X
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x