خانه » آیا در سال 2024 به صفحه ساز وردپرس نیاز دارید؟

آیا در سال 2024 به صفحه ساز وردپرس نیاز دارید؟

آیا در سال 2024 به صفحه ساز وردپرس نیاز دارید؟

صفحه سازها در زمانی که طراحی یک وب سایت با وردپرس مستلزم دانستن HTML، CSS و مقداری PHP بود، به شهرت رسیدند. سازندگان و طراحان وبسایت، یک تجربه واقعی “بدون نیاز به کدنویسی” را به کاربران ارائه کردند. صفحه سازهایی مانند المنتور، ویژوال‌کمپوزر و …. برای کاربران وردپرس کار را راحتر کرده بود. اما با تغییر زمان و دسترسی به فناوری‌های جدید، بیش از هر زمان دیگری، این سوال به وجود می‌آید که آیا به صفحه ساز وردپرس نیاز دارید؟

صفحه ساز وردپرس چیست؟

به طور کلی، صفحه ساز وردپرس یک ویرایشگر پیشرفته برای ایجاد صفحات و پست های وردپرس است. این صفحه‌ساز‌ها اغلب می توانند قالب های تم را به صورت حرفه‌ای و با چند کلیک نیز ویرایش کنند. صفحه ساز وردپرس ممکن است به عنوان یک موضوع یا افزونه یا ویجت برای افزودن آنچه که به آن نیاز دارید بدون نیاز به کد نویسی و به راحتی دراگ اند دراپ کردن هر یک صفحه مورد نیاز و دلخواه شما را به وجود بیاورند.

اصطلاح “صفحه ساز” به چند سال قبل برمی گردد. مهم است که این اصطلاح را برای امروز بازگو کنیم. وردپرس قبلاً از چیزی استفاده می کرد که اکنون “ویرایشگر کلاسیک” نامیده می شود. این یک ویرایشگر ساده WYSIWYG با دو برگه بود یکی ویرایشگر و دیگری قابلیت متنی برای نوشتن کد‌های HTML و CSS است.

اگر HTML و CSS را می‌دانید، می‌توانید کارهای زیادی در ویرایشگر متن صفحه انجام دهید. اما دومی که می خواستید کارهای ساختاری بیشتری انجام دهید، باید بدانید که چگونه فایل هایی مانند template.php و استایل‌شیت‌های خارجی را تغییر دهید. یک راه دیگر برای ایجاد صفحات وب مورد نیاز بود. از آن زمان، وردپرس ویرایشگر بلاک را توسعه و معرفی کرده است.

صفحه ساز وردپرس

آیا ویرایشگر پیش فرض وردپرس یک صفحه ساز است؟

از یک نظر، Block Editor یا گوتنبرگ یک صفحه ساز است. این یک تجربه ویرایش کاملا بصری برای صفحات، پست‌ها و قسمت‌های مختلف (مانند هدرها، ستون‌های کناری و پاورقی) ارائه می‌دهد. قالب های صفحه و بلوک به راحتی در دسترس هستند (البته به صورت رایگان و پولی).

حتی مجموعه گسترده‌ای از افزونه‌ها وجود دارد که عملکردها و بلوک‌های بیشتری را برای صاحبان وب‌سایت برای ساخت وب‌سایت‌ها اضافه می‌کنند. به معنای دیگر، اصطلاح “صفحه ساز” اغلب به تجربیات ویرایش غیر اصلی برای وردپرس اشاره می کند. این به معنای این است که شما با ابزارهایی که در اختیار دارید میتوانید از طریق همین ویرایشگر صفحات خود را پیاده سازی کنید.

Block Editor که قبلا به نام گوتنبرگ شناخته می شد، اکنون ویرایشگر پیش فرض وردپرس است. این به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از بلوک ها محتوا ایجاد کنند که هر کدام نشان دهنده عناصر مختلف محتوایی مانند پاراگراف ها، تصاویر، فیلم ها و ….. است.

Block Editor به طور مداوم در حال توسعه است اما برای ساخت یک وب سایت پایدار در نظر گرفته می شود. این در هسته وردپرس تعبیه شده است، بنابراین نیازی به نصب افزونه دیگری نیست بسیاری از طراحان وب سایت بر این باورند که ویرایشگر بلاک نامفهوم و فاقد ویژگی های مهم است. سایر صفحه سازها تجربه ساده تر و جامع تری از ساخت وب سایت ارائه دهند.

مهمترین چیزهایی است که ویرایشگر بلاک ارائه می دهد:

 • هسته وردپرس: به طور یکپارچه با وردپرس ادغام شده و از سازگاری با عملکردهای اصلی اطمینان حاصل می کند.
 • طیف گسترده ای از بلوک های اصلی : برای ارتقای وب سایت خود به بلوک های مختلف داخلی دسترسی داشته باشید.
 • بلوک‌ها و الگوهای قابل استفاده مجدد: بلوک‌ها و الگوهای سفارشی را در سایت خود ذخیره کرده و مجدداً برای طراحی استفاده کنید.
 • با تم های بلوکی کار می کند: هر قسمت از سایت خود را با استفاده از تم های بلوک با گزینه های سفارشی سازی طراحی کنید.
 • سبک و سریع: ویرایشگر بلوک که برای عملکرد بهینه شده است، زمان بارگذاری سریع و تجربه کاربری روان را تضمین می کند.

بیشتر بخوانید : Google سایت هایی را که رسپانسیو یا واکنشگرا نباشد ، فهرست نمی کنند

ویژگی های منحصر به فرد صفحه ساز وردپرس

صفحه سازها محدودیت های وردپرس را تغییر دادند. برای مثال المنتور یا ویژوال کمپوزر و یا هر صفحه ساز وردپرس دیگر، هر ماژول دارای طیف وسیعی از تنظیمات است که به طور موثر نیاز به CSS را جایگزین می کند (البته همه این ویجت‌ها امکان سفارشی سازی css را دارند). صفحه سازها تقریبا یک انقلاب در طراحی صفحات وردپرس بودند.

این صفحه ساز‌ها امکان ایجاد طرح‌بندی و قالب‌هایی را فراهم می‌کنند که می‌توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند و به اشتراک گذاشته شوند.

آیا به صفحه ساز وردپرس نیاز دارم؟

سوال دیگر این نیست که آیا به صفحه ساز وردپرس نیاز دارید یا خیر، بلکه این است که کدام یک به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. سازندگان وب سایت، از جمله وردپرس، همگی از ویرایشگرهای بصری پیچیده و کاربرپسند استفاده می کنند.

چرا باید از صفحه ساز استفاده کنید

اما در حالی که از صفحه‌ساز‌ها استفاده می‌کنید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

سفارشی سازی: شما نیاز به سفارشی سازی گسترده طراحی بدون نوشتن کد دارید. ویرایشگر بلاک در حال بهبود است، اما هنوز جای کار دارد.

انجمن و پشتیبانی: سازندگان صفحه‌ساز‌ها دارای جوامع بزرگ و منابع پشتیبانی گسترده هستند. این منابع شامل آموزش ها، انجمن ها و کمک های حرفه ای در صورت مواجهه با مشکلات یا نیاز به راهنمایی برای استفاده از ویژگی های پیشرفته است.

انعطاف پذیری: این ابزارها عناصر طراحی زیادی دارند. یک وبلاگ ساده و یا یک سایت تجارت الکترونیک پیچیده نیاز داشته باشید، صفحه ساز برای طراحی صفحاتی که نیازهای شما را برآورده می کنند، انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند.

تجربه کاربری: سازندگان صفحه مانند Divi AI ، Beaver Builder و Elementor رابط های کاربر پسندی را ارائه می دهند که به شما امکان ایجاد وب سایت های خیره کننده را می دهد. می‌توانید المانها را به راحتی در جای مناسب و مد نظر خود قرار دهید.

بهبود عملکرد: عملکرد برای تجربه کاربر و سئو بسیار مهم است. بسیاری از صفحه سازها برای بارگذاری سریع و کارآمد طراحی شده اند. ویژگی هایی مانند بارگذاری تنبل، تصاویر بهینه شده، و کد تمیز، عملکرد را بهبود می بخشد و زمان بارگذاری صفحه را افزایش می دهد.

آیا صفحه سازها بد، کند، یا ناکارآمد هستند؟

قبلاً این فکر وجود داشت که نباید از صفحه ساز‌ها استفاده شود.

بخشی از روایت این است که صفحه ساز وردپرس کند و پر حجم هستند. اما این درست نیست. مطمئناً، استفاده از صفحه ساز ممکن است چالش های منحصر به فردی ایجاد کند، اما استفاده صحیح از آن شما را در موقعیت خوبی برای داشتن یک وب سایت سریع و کار آمد قرار می دهد.

تسلط نداشتن به موارد ضروری برای هر وب سایتی جایی است که بیشتر مشکلات در آن مطرح می شود.

 • از تصاویری که بزرگتر از آنچه برای آن استفاده می شود استفاده نکنید
 • وب سایت را با افزونه های زیاد (یا افزونه های استفاده نشده) بیش از حد بارگیری نکنید.
 • از یک ارائه دهنده هاست با کیفیت استفاده کنید
 • بهینه سازی پایگاه های داده وردپرس
 • صفحات سایت خود را کش کنید و از ابزارهای مناسب آن استفاده کنید.
 • از CDN استفاده کنید.
 • از یک تم وردپرس بسیار کاربردی و سبک استفاده کنید.

در بسیاری از مواقع زمانیکه از صفحه ساز‌ها استفاده می‌کنید مشکلاتی مانند کندی سایت وجود دارد.

اما اگر دانش کافی داشته باشید می‌توانید به راحتی این مشکلات را حل کنید.

بیشتر بخوانید : سایت ساز Wix ADI : ساخت سایت با هوش مصنوعی

تجربه شخصی من از صفحه ساز‌ وردپرس:

در تمام مدت این سال‌ها که از وردپرس استفاده کرده‌ام تقریبا همه صفحه ساز‌ها را در طراحی سایتهای مختلف به کار گرفته‌ام اما هیچ کدام به اندازه گوتنبرگ و صفحه‌ساز خود وردپرس Block Editor از لحاظ کارایی و بهینه بودن وب‌سایت عالی نبودن. تقریبا همه صفحه ساز‌ها دارای مشکلاتی مانند استایل‌شیت‌ها و یا فایل های js بوده ولی باز هم قابل حل هستند.

این موضوع بیشتر به تجربه طراح و تخصص آن بر‌میگردد که از چه نوع صفحه سازی استفاده کند. البته Block Editor وردپرس هم چالش‌هایی دارد اما تا به امروز طراحی سایت با صفحه ساز خود وردپرس برای من به این اندازه آسان و راحت نبوده است. البته در یوتیوب هم معرفی و نحوه کار با Block Editor و گوتنبرگ و نحوه استفاده از افزونه اسپکترا و قالب 2024 وردپرس را هم شرح داده‌ام. که میتوانید به طور کامل با آن آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی وبسایت


دیاکو عزیزی نیم‌رخ

درباره‌ی نویسنده


دسته‌بندی‌های محبوب


پیوندهای مفید

لینک‌هایی که مفید یافتم و می‌خواهم به اشتراک بگذارم.


دانلود رایگان کتاب هوش مصنوعی مولد چیست؟