خانه » چگونه یک فریلنسر سئو شویم

چگونه یک فریلنسر سئو شویم

فریلنسر سئو

اگر در بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) مهارت دارید، تبدیل شدن به یک فریلنسر سئو ممکن است مسیر مناسبی برای شما باشد.

در این مقاله، یاد خواهید گرفت که یک فریلنسر سئو چه می کند، چگونه یک فریلنسر سئو شوید، چگونه مشتری جذب کنید.

یک فریلنسر سئو چه کاری انجام می دهد؟

مسئول کمک به مشتریان برای بهبود عملکرد سئوی وبسایت مشتری و همچنین ایجاد مسیری برای بهبود نمونهکار خود است.

این شامل ایجاد و اجرای استراتژی‌های مختلف برای افزایش رتبه صفحات در موتورهای جستجو (SERP) و هدایت ترافیک است.

شما می توانید در زمینه های مختلف سئو خدمات ارائه دهید. یا فقط در یکی دو مورد تخصص داشته باشید.

و شما باید در کنار کار بر روی پروژه های مشتری، از کسب و کار خود مراقبت کنید.

در اینجا چند کار کلیدی وجود دارد که یک فریلنسر سئو معمولاً ممکن است انجام دهد:

تحقیق کلمات کلیدی:

تحقیق کلمات کلیدی شامل کمک به مشتریان برای یافتن کلمات کلیدی است که مشتریان هدف آنها وارد موتورهای جستجو می کنند. یک فریلنسر حجم جستجوی ماهانه کلمه کلیدی و دشواری کلمه کلیدی را بررسی می کند، به تعیین اولویت ها کمک می کند و ایده های جدید برای کلمات کلیدی پیشنهاد می کند

بهینه‌سازی On-page:

این به معنای بهینه سازی صفحات مانند برچسب های عنوان، لینک های داخلی و موارد دیگر است. On-page SEO کمک می کند تا وب سایت های مشتریان برای موتورهای جستجو مناسب باشند. و احتمال دارد رتبه خوبی کسب کنند.

بهینه‌سازی Off-page:

این به تاکتیک های سئو اشاره دارد که خارج از وب سایت مشتری برای بهبود رتبه بندی آن اعمال می شود. مانند ساخت لینک، پست مهمان، بازاریابی رسانه های اجتماعی و موارد دیگر. انجام سئو Off-page برای مشتریان به موتورهای جستجو (و کاربران) کمک می کند تا سایت های خود را قابل اعتمادتر و معتبرتر ببینند.

سئو تکنیکال:

سئوی تکنیکال شامل شناسایی و رفع مشکلات فنی است که ممکن است به تجربیات کاربران آسیب برساند یا مانع خزیدن موتورهای جستجو شود. این شامل افزایش سرعت وب سایت، بهبود صفحات برای موبایل و تبلت، پیاده سازی نشانه گذاری داده های ساخت یافته (اسکیما)، و رفع خطاهای کراول و ایندکس است.

پیگیری و تحلیل:

این شامل پیگیری معیارهای مهم و یافتن فرصت هایی برای بهبود وب سایت و صفحات آن است. یک فریلنسر سئو اغلب نیاز به نظارت بر عملکرد وب سایت، ردیابی رتبه بندی کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و …. دارد.

ارتباط و گزارش گیری مشتری:

این می تواند به روز رسانی در مورد پیشرفت پروژه، بحث در مورد استراتژی ها و رسیدگی به نگرانی های مشتریان باشد.

مدیر بازرگانی:

این هر کاری است که فریلنسرها برای راه اندازی مشاغل خود انجام می دهند، مانند بازاریابی، مدیریت پروژه، جذب مشتری و صورتحساب. همانطور که این پست لینکدین از پیتر روتا توضیح می دهد، فریلنسر سئو بودن بسیار فراتر از کار سئو برای مشتریان است:

فریلنسر سئو بودن بسیار فراتر از کار سئو برای مشتریان است

مهارت هایی که برای تبدیل شدن به یک فریلنسر سئو نیاز دارید

یک فریلنسر موفق در سئو به ترکیبی از تخصص فنی، مهارت های ارتباطی و توانایی های مدیریت پروژه نیاز دارد.

عالی بودن در سئو کافی نیست. همچنین باید بتوانید این ارزش را به مشتریان منتقل و چندین پروژه را در مسیر درست خود نگه دارید.

مهارت ها و مسئولیت های خاص بسته به مشتری و پروژه و جایگاه فریلنسر متفاوت است. اما در اینجا چند مهارت متداول وجود دارد که یک فریلنسر سئو ممکن است به آن نیاز داشته باشد:

دانش سئو

شما نیاز به درک کاملی از مفاهیم اساسی SEO، مانند نحوه عملکرد الگوریتم های موتورهای جستجو، تحقیق کلمات کلیدی، تکنیک های بهینه سازی صفحات، ابزارهای فنی SEO و استراتژی های بازاریابی محتوا دارید. مهم است که با روندهای صنعت و تغییرات الگوریتم به روز بمانید تا راه حل های موثر SEO ارائه دهید.

مهارت های تحلیلی:

برای تفسیر داده ها، شناسایی روندها و تصمیم گیری های مبتنی بر داده حیاتی است. مهارت در ابزارهایی مانند Google Analytics، Google Search Console و Semrush برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل معیارهای وب سایت بسیار مهم است.

ارتباطات:

هنگام همکاری با مشتریان، ارتباط موثر کلیدی است. شما باید اهداف آنها را درک کنید و بتوانید مفاهیم پیچیده سئو را تجزیه کنید.

مدیریت پروژه:

مهارت های عالی مدیریت پروژه برای دستکاری چندین پروژه به طور همزمان ضروری است. این شامل تنظیم و جلسات زمانی، اولویت بندی وظایف، و مدیریت منابع است.

سازگاری و یادگیری مستمر:

از آنجایی که سئو مرتبا الگوریتم های خود را بروز می‌کند و در حال تکامل و تغییر است. باید مرتبا در حال یادگیری باشید. شما باید به آموزش سئو خود ادامه دهید و با تغییرات آن همراه باشید.

مهارت فنی:

آشنایی با اصول اولیه توسعه وب، مانند HTML، CSS و سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس می تواند مفید باشد. در واقع، سئوکارانی که می دانند چگونه کدنویسی کنند، حقوق بیشتری نسبت به کسانی که بلد نیستند، دریافت می کنند.

فروش و بازاریابی:

ایجاد یک کسب و کار آزاد موفق نیاز به جذب مشتری دارد. وب سایت شما و سایر مواد تبلیغاتی شما (مانند وبسایت شما، شبکه‌های اجتماعی و…) باید به مشتریان کمک کند تا شما را پیدا کنند و بفهمند چرا باید با شما کار کنند.

مزایای یک کارشناس سئو فریلنسر

در اینجا برخی از مزایای اصلی فریلنسر سئو بودن را برای شما بازگو می‌کنیم:

پرداخت رقابتی:

سئو فریلنسینگ می تواند بسیار سودآور باشد.

به عنوان یک فریلنسر سئو، پتانسیل درآمد شما اغلب تحت تأثیر سطح تخصص و نوع پروژه هایی که مدیریت می کنید، شهرت شما و تقاضا برای خدمات شما خواهد بود.

فریلنسرهای سئو پتانسیل کسب درآمد قابل توجهی بیشتر از همتایان حقوق بگیر خود دارند. و این البته بستگی به نوع ارتباطات و تخصص شما نیز دارد.

آزادی عمل

فریلنسرها این آزادی را دارند که هر کجا که بخواهند، هر زمان که بخواهند کار کنند.

انعطاف‌پذیری یکی از بهترین چیزهای فریلنسر بودن است. فریلنسرها می توانند برنامه های خود را تنظیم کنند، مشتریان و پروژه های خود را انتخاب کنند و از هر کجا کار کنند. این انعطاف پذیری، انجام سایر مسئولیت ها و فعالیت ها مانند خانواده، تحصیلات بیشتر و سرگرمی ها را آسان تر می کند.

حق انتخاب برای اهداف شغلی

به عنوان یک فریلنسر سئو، می‌توانید پروژه‌ها و مشتریانی را انتخاب کنید که با علایق، تخصص و اهداف شغلی شما مطابقت دارند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید به طور انحصاری با برندهای مد کار کنید یا روی سئو فنی تمرکز کنید، می توانید. این انتخاب، فریلنسرها را قادر می‌سازد تا مجموعه‌ای از مهارت‌های تخصصی را توسعه دهند که می‌تواند منجر به کار بیشتر و درآمد بالاتر شود.

در عین حال، فریلنسرها این فرصت را دارند که روی پروژه های مختلف با چندین مشتری در صنایع مختلف کار کنند. این تنوع، فریلنسرها را قادر می‌سازد تا طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و تجربیات را توسعه دهند.

تقاضای بالا

اکثر کسب و کارها اهمیت ترافیک جستجو را درک می کنند. بنابراین، خدمات سئو تقاضای بسیار بالایی دارند.

یک مطالعه توسط پلتفرم فریلنسر محبوب Upwork نشان داد که SEO یکی از 10 مهارت برتر است.

تقاضاهای بالا باعث می شود که درآمد خوبی کسب کنید. و همچنین به فریلنسرها طیف متنوعی از پروژه ها را برای کار ارائه می دهد.

معایب فریلنسینگ

فریلنسینگ با چالش هایی همراه است::

تسهیلات و مزایا:

کارمندان معمولاً مزایا و تسهیلاتی مانند مرخصی، بیمه درمانی و… دریافت می کنند. فریلنسرها باید به طور مستقل از پوشش بیمه برخوردار شوند. و بودجه ای برای زمان تعطیلات داشته باشند.

تنها کار کردن:

فریلنسرهای سئو بیشتر به تنهایی کار می کنند. اگر از تعاملات روزانه و چت لذت می برید، فریلنسینگ ممکن است برای شما مناسب نباشد.

حجم کار متفاوت است:

حجم کار و درآمد فریلنسرها ممکن است در نوسان باشد. ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که آنها در پروژه ها درآمد بسیار خوبی داشته باشند و در مقطعی ممکن است درآمد انها بسیار کم یا حتی نداشته باشند.

می تواند استرس زا باشد:

بسیاری از فریلنسرها و مشاوران تمام وقت ساعات زیادی کار می کنند. که می تواند منجر به استرس و فرسودگی شغلی شود.

چگونه در 7 مرحله یک فریلنسر سئو شویم؟

این مراحل را دنبال کنید تا یک فریلسنر سئو شوید آماده کنید:

یک متخصص سئو شوید

ایجاد درک عمیق از SEO برای شروع به عنوان یک فریلنسر ضروری است. برای اطمینان از داشتن پایه و اساس باید به مشتریان کمک کنید تا به اهداف خود برسند.

اما به سرعت تغییر می کند. بنابراین، با یادگیری از منابع معتبر (مانند Google Search Essentials)، شرکت در وبینارها و ثبت نام در دوره های SEO از آخرین روندهای صنعت، تغییرات الگوریتم و بهترین شیوه ها مطلع شوید.

همچنین می‌توانید تکنیک‌ها و ابزارهای سئوی مختلف را برای به دست آوردن تجربه عملی و بهبود مهارت‌های خود تست کنید.

در یک مبحث متخصص شوید

اغلب ارزش آن را دارد که در زمینه خاصی از سئو تخصص داشته باشید. به این ترتیب، شما خود را به عنوان متخصص پیشرو در آن زمینه خاص قرار می دهید.

ارائه طیف وسیعی از خدمات به هر کسی که می خواهد آنها را بخرد ممکن است وسوسه انگیز باشد. اما انتخاب یک جایگاه، مشتریانی را جذب می کند که برای دانش تخصصی شما ارزش قائل هستند. و می توانید نرخ های بالاتری را برای خدمات خود پیشنهاد دهید.

همچنین برتری در یک چیز به جای 10 مورد قطعا آسان تر است.

برای مثال، می‌توانید با نشریات خبری، سازمان‌های غیرانتفاعی، کسب‌وکارهای کوچک، استارت‌آپ‌ها یا شرکت‌های نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) کار کنید.

شما همچنین می توانید در زمینه های خاص سئو بهترین باشید، مانند:

سئو داخلی:

این شامل بهینه سازی صفحات، مانند محتوای وب سایت و موارد مرتبط باشد.

سئو خارجی:

سئوی خارجی اغلب بر روی تاکتیک های ایجاد لینک مانند دسترسی به سایت های مرتبط برای دریافت بک لینک برای سایت مشتری خود تمرکز می کند.

سئو فنی:

شامل بهینه سازی وب سایت از نقطه نظر فنی، مانند بهبود سرعت صفحه است

سئوی محلی:

سئوی محلی شامل کمک به مشتریان برای بهینه سازی لیست های آنلاین خود، مانند ورودی های Google Maps برای فروشگاه های فیزیکی و صفحات نمایه Google my Business است.

سئو ویدیو:

سئوی ویدیو به شما کمک می کند تا به مشتریان کمک کنید تا محتوای ویدیوی خود را برای حداکثر دیده شدن در YouTube و نتایج جستجوی Google بهینه کنند

شبکه خود را گسترش دهید

شبکه سازی به شما کمک می کند مشتری پیدا کنید و تجارت خود را توسعه دهید.

و کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای ایجاد شبکه خود انجام دهید:

 • در رویدادهای SEO شرکت کنید
 • به گروه ها در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با سئو بپیوندید
 • با متخصصان سئو در لینکدین ارتباط برقرار کنید
 • مجدداً با همکاران کاری سابق یا حتی دوستان ارتباط برقرار کنید

به یاد داشته باشید، شبکه سازی فقط یافتن مشتری نیست. این در مورد ایجاد روابط و تقویت سئو بر اساس دانش دیگران نیز خواهد بود.

یک وب سایت حرفه ای ایجاد کنید

برای اینکه به عنوان یک فریلنسر سئو جدی گرفته شوید، داشتن یک وب سایت حرفه ای که تخصص و خدمات شما را به نمایش بگذارد مفید است.

نیازی نیست وب سایت شما در حد تیم ملی باشد. اما باید شامل اطلاعات تماس، تجربه کاری شما، نمونه کارها و خدمات شما باشد.

می توانید با استفاده از CMS مانند WordPress یا Wix در چند ساعت یک وب سایت ساده ایجاد کنید.

برند شخصی خود را بسازید

داشتن یک برند شخصی قوی به شما کمک می کند تا در فضای شلوغ سئو دیده شوید. بنابراین می توانید بهتر با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید.

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید برند شخصی خود را ایجاد کنید:

 • در رسانه های اجتماعی یا پست‌های وبلاگی دیدگاه خود را در مورد روندها و چالش ها به اشتراک بگذارید.
 • با وبلاگ‌های سئوی شناخته شده ارتباط بگیرید
 • در کنفرانس ها و رویدادهای بازاریابی و سئو شرکت کنید و صحبت کنید
 • پیشنهاد دهید مهمان پادکست در یک پادکست محبوب سئو یا بازاریابی باشید

همه این موارد به شما کمک می کند تا به عنوان یک متخصص با یک دیدگاه متمایز شناخته شوید.

جهت قیمت گذاری استراتژی مناسب داشته باشید

قیمت گذاری خدمات برای موفقیت به عنوان یک فریلنسر سئو ضروری است. ساختار قیمت گذاری شما احتمالاً به موارد زیر بستگی دارد:

 • تجربه و مهارت شما
 • جایگاه شما (حوزه تخصصی)
 • انواع پروژه هایی که بر عهده می گیرید
 • بودجه شرکت هایی که با آنها کار می کنید
 • از اینکه ارزش خود را بر اساس موارد فوق قیمت گذاری می‌کنید نترسید.

جعبه ابزار SEO خود را ایجاد کنید

ابزارهای سئو مناسب شما را قادر می سازد کلمات کلیدی را پیدا کنید، عملکرد وب سایت مشتریان خود را ردیابی کنید و مشتریان را با رقبا تحت تاثیر قرار دهید.

همچنین کار با ابزارها کمک میکند تا به هدف اصلی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی وبسایت


دیاکو عزیزی نیم‌رخ

درباره‌ی نویسنده


دسته‌بندی‌های محبوب


پیوندهای مفید

لینک‌هایی که مفید یافتم و می‌خواهم به اشتراک بگذارم.


دانلود رایگان کتاب هوش مصنوعی مولد چیست؟